6. Biyomühendislik Zirvesi Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi


Türkiye’de Biyomühendislik mesleğinin yaygınlaştırılması, Biyomühendislik bölümleri arasındaki iş birliklerinin geliştirilmesi ve sanayideki tanınırlığının arttırılması amacıyla 6. Biyomühendislik Zirvesi bu yıl Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Biyomühendislik bölümü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

2-3 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşen zirveye;  akademisyenler, Adana Sanayi Odası Genel Sekreteri, Kimya Mühendisleri meslek odası temsilcisi, üniversitelerin Biyomühendislik bölümü bölüm başkanları, Çukurova bölgesinin alanında öncü sanayi kuruluşları ve öğrenciler katıldı. Programın açılış konuşmasını, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gözde Baydemir Peşint yaptı. Peşint, sözlerine zirveye verdikleri desteklerden ötürü Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Tümay ve Rektör yardımcımız sayın Prof. Dr. Serkan Tokgöz’e teşekkür ederek başladı. Ayrıca katılımcılara ve konuşmacılara teşekkür ederek, 6. Biyomühendislik Zirvesine ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Programın birinci günü sabah gerçekleşen ilk oturumda, Sabancı Üniversitesi Sunum Müdürü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan “Türkiye’de Biyomühendislik Tarihçesi ve Biyomühendislik Zirvesi”, Kimya Mühendisleri Meslek Odası temsilcisi Onur Serçinoğlu “Biyomühendislerin Kurumsal Yapılanmadaki Yeri, Biyomedak Yapılanması”, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü bölüm başkanı Prof.Dr.  Bilge Hilal Çadırcı “ Türkiye Biyomühendislik Platformu” başlıklı konuşmalarını sundular.

Öğleden sonraki ikinci oturumda ise TÜBA üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü, Biyokimya Ana Bilim Dalı başkanı Prof. Dr. Adil Denizli “Bilim ve Üniversite”, TÜBA üyesi ve Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü bölüm başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin “Biyoteknoloji ve Biyomühendislikte Güncel Uygulamalar”, Anadolu Grubu, Anadolu Efes Kalite Güvence Yöneticisi Derya Korkut Tıraş “Bira Üretimi ve Fermantasyonun Önemi”, LİMKON Gıda A.Ş Kalite Güvence Yöneticisi Mustafa Kurt “Meyve Suyu Üretimi ve Değerlendirilmesi”,  Tat Nişasta İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. fabrika müdürü Halil İbrahim Yalgın  “Tat Nişasta Proses Basamakları”, Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Biyoteknoloji Laboratuvar şefi Sezen İnan “TEKFEN Tarım ve Bitki Biyoteknolojileri” başlıklı konuşmalarını sundular.  

Programın 2. gününde Adana Sanayi Odası Genel Sekreteri Bora Kocaman “Üniversite Sanayi İşbirliği ve Meslek Örgütlerinin Rolü”, başlıklı konuşmasını sundu. Ayrıca Uygulamalı Mühendislik Eğitimi (UME) ile biyomühendislerin sanayiye olan katkıları örnekleriyle birlikte verildi. Programın devamında, Seval Korkmaz İlaç Sanayi ve Ltd. Ştd. kurucusu Dr. Seval Korkmaz “İlaç Sanayinde Biyomühendislik”, Aves Enerji Yağ ve Gıda San A.Ş. Rafineri yöneticisi Serkan Sayak “Üretim Alanları, Projeleri ve Biyomühendisler için İş İmkânları” başlıklı konuşmalar ile Zirveye katkı verdiler.

    Zirvenin sonunda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi, Adana Alparslan Türkeş Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi Biyomühendislik Bölüm Başkanları, Adana Sanayi Odası Genel Sekreteri, Kimya Mühendisleri Odası katılımı ile yapılan toplantıda, Biyomühendislik Bölümlerinin Türkiye Sanayisine verebileceği katkılar, Biyomühendislik alanında çalışma yapan araştırmacılar için kurulan platformun yaygınlaştırılması, Biyomühendislik öğrencileri ve mezunları arasındaki iş birliklerinin artırılması için farklı platformların oluşturulması, Adana ilinde Adana Sanayi Odası iş birliği ile Biyomühendislik mezunları ve İlgili Sanayi kuruluş yetkilileri ile Biyomühendisler-Sanayi Zirvesinin düzenlenmesi, Kimya Mühendisliği Odası’nın altında kurulan BİYOMEDAK’ın (Biyomühendislik Meslek Dalı Ana Komisyonu) Türkiye genelinde yapılanarak akademi, mezun ve sanayi kollarında daha aktif çalışmalar yapması konusunda kararlar alındı. Oldukça verimli geçen zirve günün anısına çekilen toplu fotoğraf ile son buldu. 


© 2017 Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top