Üniversitemizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Paneli Gerçekleştirildi


15 Temmuz hain darbe girişiminin üçüncü yılı dolayısıyla Üniversitemiz Konferans Salonunda “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik” adlı panel düzenlendi. Programa Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tümay ve Rektör Yardımcıları başta olmak üzere, 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği (MİDDER) Akdeniz Bölge Başkanı İrfan Topal, Adana Sivil Toplum Kuruluşları, Üniversitemiz personeli, Şehit Babalarından Ali Oruç ve Ramazan Uğur katıldılar.

Panelde konuşmacı olarak, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinden Prof. Dr. Veysel Eren, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Berat Akıncı ve 15 Temmuz Gazisi Suat Avcı yer aldı.

Dünyada darbelerin çıkış sebeplerine değinen Prof. Dr. Veysel Eren, 2. Dünya savaşından bu yana yaklaşık 475 darbenin gerçekleştiğini belirtti. Tüm darbelerde askeri unsurun olduğunu belirten Eren, bu darbelerde çoğunlukla sivil insanların etkisinin görülmediği gözlemlenmiştir. 15 Temmuz Darbesinde ise durumun çok farklı olduğuna vurgu yapan Veysel Eren,  “15 Temmuz Darbesinde bazı sivillerin askeri yapılanma içinde örgütlendiği ve buradan emirler verdiği bilinmektedir.” Dedi.

Bir diğer panelist olan Dr. Öğr. Üyesi Berat Akıncı, darbeler ve hükümet sistemleri üzerine bir değerlendirmede bulundu. Parlamenter sistemden kaynaklı problemleri açıklayan Berat Akıncı, “Eğer bir hükümet sistemi siyasal ve yönetsel anlamda gri alanlar oluşturuyorsa, burada çeşitli vesayet odaklarının kendine pay çıkarabileceğini ifade etti. Akıncı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin getirmiş olduğu avantajlara da değindi. Sistemin tek başına güçlü bir yürütme imkânı sağladığını,  eski parlamenter sistemde gözlemlenen çift başlı yürütmeden bu sistemle uzaklaşıldığını” söyledi.

Panelin son konuşmacısı Gazi Suat Avcı, 15 Temmuz gecesinin sonrasında ülke olarak tekrar doğduklarını ifade ederek, “15 Temmuz hain darbe gecesine katılan hainler, öncekilerden daha hain daha gaddar ve daha zalimlerdi” dedi.  O gece ülkenin bekası, çocuklarının geleceği için sokağa çıktığını söyleyen 15 Temmuz Gazisi, aynı şey bir kez daha olsa yine aynı şeyi yapacağını ifade ederek,   15 Temmuz Gecesi İstanbul’da yaşamış olduğu anları dinleyicilere aktardı.

Panelin sonunda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay panelistlere ve onur konuklarına etkinliğe vermiş oldukları katkılarından dolayı teşekkür belgelerini takdim etti. Program Konferans Salonu Fuaye alanında “Ulusal ve Yerel Basında 15 Temmuz Darbe Girişimi” adlı serginin gezilmesi ile son buldu. 


© 2017 Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top