ATÜ İlk Uluslararası Konferansını Gerçekleştirdi


Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği tarafından gerçekleştirilen, “International Conference On All Aspects of Cyber Security 2019” başlıklı konferans 25. 10. 2019 tarihinde Üniversitemiz Konferans Salonunda gerçekleştirildi. 

Konferansın açılış programına başta Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tümay olmak üzere Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Serkan Tokgöz, Prof. Dr. Hasan Kurtaran, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kemal Bıçakcı, Türk Telekom Ar-Ge Operasyonları Müdürü Selami Çiftçi, öğretim üyeleri, farklı üniversitelerden bilim insanları katıldı.

Onursal başkanlığını Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tümay’ın, konferans başkanlığını ise Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bölümü’nden Doç. Dr. Serdar Yıldırımın üstlendiği konferans, üniversitemizde yapılan ve siber güvenlik alanlarını kapsayan ilk uluslararası bilimsel etkinlik olma özelliğini taşıyor.

Konferans programının açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Tümay, “International Conference On All Aspects of Cyber Security 2019” konulu konferansa ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bilimsel çalışmaların sunulduğu, tartışıldığı ve paylaşımların birebir gerçekleştirildiği etkinliklerin düzenlenmesine büyük önem verdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Tümay, konferansla ilgili şu bilgileri aktardı: “Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Siber Güvenlik alanındaki çalışmaların öneminin bilincindedir. Üniversitemiz bu alandaki çalışmaları her yönü ile desteklemeye devam edecektir. Düzenlediğimiz bu konferans bu desteğin bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir.”  

“Bölgemizde ve Ülkemizde Bilişim Konusunda Yetkin Olmayı Hedefliyoruz”

Tümay, “Üniversitemiz Bilişim Enstitüsü bünyesinde Siber Güvenlik alanında tezli/tezsiz yüksek lisans eğitimine 2018-2019 eğitim-öğretim yılında başlanmıştır. Yapay zekâ mühendisliği, adli bilişim uzmanlığı ve benzeri alanlarda da girişimlerde bulunacak ve geleceğin mesleklerine sahip nitelikli insan gücünü sağlamaya yardımcı olacaktır. Üniversite olarak yakın gelecekte bölgede, akabinde ülkede ve nihayetinde küresel ölçekte bilişim konusunda yetkin olmayı hedeflemekteyiz.” dedi.

İlk sunum konuşmacısı olan Prof. Dr. Kemal Bıçakcı, kimlik doğrulamanın dünü, bugünü ve geleceği üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Güvenlik problemlerinin yüzde sekseninin kimlik zayıflıkları ile bağlantılı olduğunu belirten Prof. Dr. Bıçakcı, güvenlik sisteminin en zayıf halkasının kullanıcı olduğunu söyledi. Günümüzde artık parola ve iki faktörlü doğrulama sistemlerinin yetersiz kaldığı bunun yerine kişinin davranışsal biyometrik verileri ile hareket eden sistemlerin denendiğini ve uygulandığını anlattı. Bu sistemin faydalarına da değinen Bıçakcı, bu güvenlik uygulamasıyla, pasif doğrulama, sürekli doğrulama, maliyet ve güvenlik avantajı gibi artıların olacağını ifade etti. 

Konferansın ikinci konuşmacısı Selami Çiftçi, “Telekom Operatörleri Açısından Siber Güvenlik” adlı bir sunum gerçekleştirdi. Rakamlarla siber güvenlik tehditlerinden bahseden Çiftçi, 2019 yılında tüm dünya siber güvenlik suçlarının neden olacağı zararın yaklaşık olarak 2 trilyon dolar seviyelerinde olacağını belirtti.

Konferansın öğleden sonra gerçekleşen oturumlarında, bildiri sunumları yapıldı. 


© 2017 Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top