1.Anavarza Sempozyumu Yapıldı


Bu yıl ilki düzenlenen, “Anavarza Sempozyumu” Çukurova Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Sempozyumda, bölge turizmi için büyük gelecek vadeden Anavarza Antik Kenti’nin mevcut durumu ve geleceği konuşuldu. 9 farklı üniversite, 3 devlet kurumu, 1 özel sektör olmak üzere toplam 13 farklı kurumdan 26 öğretim üyesi ve araştırmacı tarafından sunumlar yapıldı.

Sempozyuma, Adana Vali Yardımcısı Serhat Burakgazi, Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Adana İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfü Altunsu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kazılar Şube Müdürü Köksal Özköklü ve çok sayıda davetli katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmalarını, Düzenleme Kurulu Eş Başkanlarından Üniversitemiz Dr. Öğretim Üyesi Rozelin Aydın ve Çukurova Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Fatih Gülşen yaptı. Dr. Aydın, UNESCO dünya mirası geçici listesinde yer alan Anavarza Antik Kenti’nde yapılan ve yapılması planlanan akademik çalışmalar ile Anavarza Antik Kenti’nin UNESCO dünya mirası kalıcı listesine girebileceğini ifade etti.  Dr. Aydın, TÜBİTAK tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü yaptığı bölgedeki tek TÜBİTAK destekli proje olan “ Anavarza Antik Kentinde Taşlarda Meydana Gelen Biyolojik Bozulmaların Araştırılması” adlı projenin önemli sonuçlarını ele aldı.

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü, Dr. Öğr. Üyesi Rozelin Aydın`ın yürüttüğü projede, araştırmacı olarak üniversitemiz Malzeme Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mine Taykurt Daday ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Mimarlık Fakültesi, Mimari Restorasyon Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hülya Yüceer yer alırken, Prof. Dr. Hasan Böke projenin danışmanlığını yürütmektedir. İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi`nden Arş. Gör. Emre İpekçi ise projede bursiyer olarak yer aldı.


© 2017 Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top